top
logo


                 

Linki

Biuletyn Informacji Publicznej MG1

Zapraszamy na Zambrowski Portal Internetowy

Zapraszamy na Stronę Zambrowską

Zapraszamy na stronę powiatu zambrowskiego

Zapraszamy na stronę województwa podlaskiego

 • MG1 Zambrów
 • MG1 Zambrów
 • MG1 Zambrów
 • MG1 Zambrów
 • MG1 Zambrów
 • MG1 Zambrów
Goście z Litwy

Dzień 13 maja 2016 roku był dniem wyjątkowym dla naszej szkolnej społeczności. I to wcale nie dlatego, że był to piątek 13-ego. Mury naszej szkoły odwiedzili tego dnia niezwykli goście- ponad pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów polskich szkół na Litwie wraz z opiekunami. Reprezentowali oni dwie szkoły z miejscowości Pakiena i Szumsk.

Uczniowie ci, jadąc na weekendową wycieczkę do Warszawy, zorganizowaną przez miłośników stołecznego klubu, zatrzymali się na kilka godzin w Zambrowie. Tu spotkali się z naszą młodzieżą, dyrekcją i przedstawicielami grona pedagogicznego.

Na to spotkanie przygotowywaliśmy się od kilku tygodni. Z inicjatywy p. Dyrektora i p. Joanny Ługowskiej zorganizowana została zbiórka słodyczy, odzieży, obuwia oraz innych artykułów dla dzieci z potrzebujących rodzin.
v Z ofiarowanych przez uczniów i nauczycieli darów przygotowaliśmy 51 paczek ze słodyczami dla uczestników wycieczki. Każda z nich zawierała min. napoje, ciastka, paluszki, batony, cukierki, gumy i mnóstwo innych łakoci. Dodatkiem specjalnym były pamiątkowe długopisy i magnesy z herbem żubra, a także wlepki patriotyczne pod hasłem "Bądź dumny, jesteś Polakiem", specjalnie zamówione przez jednego z uczniów. Ponieważ zebranych darów było bardzo dużo, postanowiliśmy również przygotować skromne upominki dla uczniów, którzy nie byli obecni na wycieczce.

Każdy opiekun, natomiast, otrzymał pamiątkowy kubek, gadżety związane z Zambrowem i pudełko czekoladek. Najbiedniejszym rodzinom zostały przekazane min. ubrania, obuwie, ręczniki, pościel i inne artykuły. Najmłodsi mieszkańcy Pakieny i Szumska otrzymali paczki z ubraniami, zabawkami, kolorowankami, polskimi książeczkami i słodyczami.

Swoją pomocą wsparliśmy również dziecko, jeszcze nienarodzone. Nasz Mały Rodak otrzymał od uczniów i nauczycieli zapas pieluch, artykułów higienicznych, ubranka, butelki, smoczki, grzechotki i mnóstwo innych przydatnych rzeczy.

Swoje prezenty dla litewskich szkół dołożyli jeszcze p. Dyrektor i pan z Rady Rodziców. Dzięki ofiarności właścicieli Cukierni Anna, udało się również przygotować paczki z prowiantem na drogę powrotną.

Radości obdarowanych nie było końca, ale paczki to nie wszystko...

Pobyt w Zambrowie rozpoczął się od obiadu, zorganizowanego przez zambrowskich kibiców Legii przy wsparciu p. Dyrektora. Następnie po skończonym poczęstunku p. Dyrektor zaprosił gości w progi swojej szkoły. Tu młodzież z SU wraz z delegacją nauczycieli i p. przewodniczącym Rady Rodziców powitała Swoich Rodaków piosenką "Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina..." i zaprosiła gości na wspólny poczęstunek (oczywiście z samodzielnie upieczonych ciast). Grupa naszych gości również przygotowała dla nas niespodziankę: otrzymaliśmy ogromny litewski sękacz, tradycyjny litewski chleb i cukierki. Ale cenniejszy dla nas był ich krótki występ artystyczny- wiersz i piosenki o Wileńszczyźnie.

Później wspólnie już śpiewaliśmy polskie piosenki, tańczyliśmy, wywijaliśmy wężyki. Towarzyszył nam śmiech, ale i łzy wzruszenia i duma. Duma z tego, że spotkaliśmy się z Rodakami, którzy żyją, uczą się, broniąc swej polskości, czasem w bardzo trudnych warunkach. Była to dla nas doskonała lekcja pokory i patriotyzmu.

Nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie pomoc, za którą ogromnie dziękujemy: wszystkim uczniom, rodzicom, dyrekcji, nauczycielom i pracownikom obsługi, którzy bardzo hojnie nas obdarowali
 • uczniom, którzy w każdy inny możliwy sposób wspierali nas pomocąSamorządowi Uczniowskiemu za pełnienie roli gospodarza, za ciasta, za wszystko...- jesteście najlepsi
 • opiekunkom SU- p. Marcie Kotowskiej i p. Asi Sawickiej- Dzieniszewskiej za zorganizowanie poczęstunku
 • p. Małgosi Ogonowskiej i p. Sylwii Sakowicz za pomoc w przygotowywaniu paczek
 • p. Januszowi Sadowskiemu- przewodniczącemu Rady Rodziców za przekazane dla szkół prezenty
 • Cukierni "Anna" za ufundowane bułeczki i pączki.
 • Urzędowi Miasta za przekazane pamiątki z Zambrowa
 • p. Leonowi Buczyńskiemu za pamiątkowe kubki


P.S. W czerwcu ruszamy z kolejną zbiórką dla Pakiety i Szumska. Tym razem przygotowujemy paczki z artykułami papierniczymi na nowy rok szkolny. Wszystkich, którzy zechcą nas wspomóc, prosimy o kontakt z p. Ługowską
 

Zdjęcie na dziś...

wiosna_1.jpg

RODO

Rok szkolny 2018/19

Sukcesy uczniów

Dla nauczyciela


bottom

© Miejskie Gimnazjum nr 1 w Zambrowie 2011                            Powered by Joomla